Tallinna
Peatänava
arhitektuurivõistlus

KEVAD LINNAS

Tallinna peatänava lahenduse põhilise jaotuse ja struktuuri annab Tallinna vanalinna ümbritsev bastionivöö. Bastionivööndit kui tervikut võib vaadelda kui avarat (laius 150-200m)Tallinna ring-peatänavat, mille sisemise frondi moodustab vanalinn ja välimise frondi kunagise kindlustusvööndi välisserv (Estonia pst, Mere pst, Põhja pst, Toompuiestee ja Kaarli pst). Vöönd väärib käsitlemist tervikliku avaliku ruumina, kus on mugav liikuda ümber vanalinna, kust pääseb kergelt igasse olulisse hoonesse ja igale ristuvale tänavale.

BASTIONIVÖÖ JA PEATÄNAV
Võistlustöö Tallinna peatänava lahenduse põhilise jaotuse ja struktuuri annab Tallinna vanalinna ümbritsev bastionivöö. Bastionivööndit kui tervikut võib vaadelda kui avarat (laius 150-200m)Tallinna ring-peatänavat, mille sisemise frondi moodustab vanalinn ja välimise frondi kunagise kindlustusvööndi välisserv (Estonia pst, Mere pst, Põhja pst, Toompuiestee ja Kaarli pst). Vöönd väärib käsitlemist tervikliku avaliku ruumina, kus on mugav liikuda ümber vanalinna, kust pääseb kergelt igasse olulisse hoonesse ja igale ristuvale tänavale. Käesoleva võistluse kontekstis jaotub Tallinna peatänav kaheks erinevaks lõiguks:
• Pärnu mnt lõik Vabaduse väljakust Viru väljakuni moodustab osa bastionivööndist, mille ääres asub rohkelt Tallinna kui terviku jaoks olulisi ühiskondlikke ja sümboolse tähendusega hooneid.
• Narva mnt lõik Viru väljakust Jõe tänava ristmikuni moodustab tänava, mille ääres ei leidu bastionivööga võrreldavas mahus Tallinna kui terviku kontekstis olulisi hooneid. Narva mnt potentsiaal Tallinna jaoks on kujuneda kõige esinduslikumaks säravaks äritänavaks.
Kindlustusvööndi välisserva rajatud glassiipuiestee on jõuline struktureeriv element Tallinna linnaruumis. Praeguseks on puiestee säilinud lõiguti ega moodusta tunnetatavat tervikut ümber vanalinna. Glassiipuiestee on väärt taastamist, et eristada linnaruumis selgemini pargivöönd ümber vanalinna, olgugi et ajaloo jooksul on vööndisse ehitatud ka linnalikke kvartaleid. Viru väljakule annab glassiipuiestee taastamine konkreetsema väljakuliku vormi. Puiestee lõikumine Pärnu mnt-ga kahes kohas eristab selgelt kindlustusvööndit läbiva peatänava lõigu, millele antakse ka eristuv kujundus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Voting is finished

0votes

Laadi alla võistlustöö (PDF)
Jagamine on hoolimine